Ramiz Lupić, Tuzla Combat Academy

INTERVJU/RAMIZ LUPIĆ: O vršnjačkom nasilju, mentalnom zdravlju, samopouzdanju i novoj dvorani!

Od samog osnivanja, klub borilačkih vještina ”Tuzla Combat Academy” bilježi vrhunske rezultate te svojim profesionalnim pristupom postavlja standarde kada su u pitanju borilački sportovi, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i cijelom regionu.

Jedan od najzaslužnijih za uspjehe koje ova akademija bilježi svakako je i Ramiz Lupić, osnivač, trener i borac. Još sredinom 2024. godine, s Ramizom smo već pri prvom kontaktu uspjeli dogovoriti dugogodišnju saradnju pa je tako naša medijska kuća ujedno i ekskluzivni medijski partner kolektiva ”Tuzla Combat Academy” i ”Kimura BJJ Bosnia” iz Srebrenika koji zajedno čine jednu uspješnu cjelinu.

Ovog puta, s Ramizom smo razgovarali o temama kojih se, ostali domaći mediji, za sada nisu usudili previše dotaći. Razgovarali smo o vršnjačkom nasilju, mentalnom zdravlju, samopouzdanju ali i novoj dvorani koja se prostire na 250 m2, u koju su se ovi vrhunski sportisti nedavno preselili.

1. Možete li nam ispričati kako je počeo Vaš put u borilačkim sportovima i koje ste najveće osobne transformacije doživjeli kroz bavljenje MMA-om?

1. Moj put u borilačke sportove je počeo 2016.godine dok sam uporedo sa fudbalom počeo trenirati kikboks. Iako to nije bilo nešto ozbiljno, rodila se ta ljubav prema borilačkim sportovima. Ozbiljnije sam se počeo baviti borilačkim sportovima nakon što sam prestao igrati fudbal 2019.godine. Pomalo sam krenuo sa BJJ-om, a godinu dana kasnije me to odvelo u MMA.

 2. Koji su bili najveći izazovi s kojima ste se suočili prilikom razvoja akademije, i kako su Vam discipline i mentalitet stečeni kroz borilačke sportove pomogli u prevladavanju tih prepreka?

2. Najveći izazovi su bili nekako s početka kluba, kad smo tek krenuli sa treninzima dosta momaka je bilo tu koji nisu nikad imali dodira sa BJJ-om ili sa MMA i bilo je jako teško zadržati te ljude, naročito nakon početnih rezultatskih neuspjeha. Ja sam naučen da nikad ne odustajem i trudim se da prenosim na ostale momke da je nemoguće ipak moguće ako vjerujete i volite ono što radite.

3. Na temelju Vašeg iskustva, kako MMA trening utječe na samopouzdanje i mentalno zdravlje Vaših učenika?

3. MMA sport kao sport je fizički jako zahtjevan i nosi sa sobom jedan vid odgovornosti, a to je da borci iz našeg kluba naučeno ne smiju primjenjivati izvan sale. Pored toga, sport kao i svaki drugi sastoji se od uspjeha i neuspjeha i ukoliko osobe nisu dovoljno psihički jake, može ih odvesti u drugom pravcu. Pored fizičkog napora potrebno je savladati tu mentalnu kočnicu ili barijeru da se sve dešava sa nekim razlogom pa tako i pobjeda ali i poraz, a najbitnije je izvući pouku iz svega.

4. Što će nova dvorana ponuditi što postojeća nije mogla, i kako će ti novi uvjeti unaprijediti fizički i psihološki razvoj Vaših sportaša? 

4. Nova dvorana Tuzla Combat Academy se prostire na 250m2 i dvorana je opremljena za sve što treba za pripremu sportista i boraca. Borilačka sala, kardio program, program za snagu i kondiciju, sve na jednom i za svakog ponešto.

5. Mnogi roditelji strahuju da borilački sportovi potiču agresivnost. Kakvo je Vaše iskustvo po tom pitanju i kako objašnjavate paradoks da borilački sportovi često smanjuju agresivno ponašanje?

5. Mi smo od marta smo krenuli sa dječijom grupom brazilske jiu jitse i naišli smo na pozitivan odziv djece i roditelja. Trudimo se prikazati borilačke sportove onakvim kakvi zaista i jesu, a to je da podstiču i pomažu bolju koordinaciju, kondiciju, uče djecu poštovanju i slično. Nažalost, živimo u sistemu gdje roditelji misle da ukoliko pošalju svoje dijete na neki od borilačkih sportova, da će njihovo dijete neko istući, a zapravo nisu ni svjesni da djeci čine kontraaefekat sa telefonima i igricama. Djeca kroz igru uče, druže se, upoznaju nove prijatelje koji im ostaju za života. Moje mišljenje je da djeca trebaju trenirati bilo kakav borilački sport kako bi napredovali u svim segmentima života.

6. Kako vidite ulogu MMA treninga u prevenciji vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije u BiH? 

6. Smatram da je BJJ idealan sport za samoodbranu ili vršnjačko nasilje jer vam omogučava da se odbranite bez upotrebe udaraca i omogučava vam da uz određenu tehniku savladate i mnogo veću ili težu osobu nasuprot vas. Nažalost, živimo u sistemu gdje ljudi imaju predrasude prema MMA smatrajući to krvoločnim sportom i nazivajući ga mnogim pogrdnim imenima.

 7. Koliko je za Vas važan aspekt zajedništva i timskog duha u MMA sportu, koji se često percipira kao individualni sport?

7. Iako se borilački sportovi većinom gledaju kao individualni sportovi, što u suštini i jesu, smatram da pojedinac ne može napraviti neki rezultat bez podrške trenera i sparing partnera. Veliku ulogu u svemu tome čine klupske kolege i treneri koji će na razne načine pomagati i “voditi” borce do uspjeha. Smatram da je rečenica svi za jednog, jedan za sve apsolutno ispravna i tačna barem što se tiče MMA ili BJJ-a.

8. Koje biste savjete dali odraslima koji razmišljaju o započinjanju MMA treninga, ali strahuju da su “prestari za to”?

8. Za ovakve sportove kao što su BJJ ili MMA nije nikad kasno ukoliko se želite baviti ovim sportom rekreativno ili pobjediti sebe pa izaći na neko takmičenje i slično. Mnoštvo je momaka kod nas u klubu koji su počeli da treniraju sa dvadeset i kusur godina. Međutim, što se tiče nekih “ozbiljnijih” karijera mislim da osobe koje treniraju neku vrstu borilačkih sportova (boks, kikboks, BJJ) od malih nogu imaju više šansi za uspjeh u odnosu na osobe koje svoj put započinju malo kasnije.

9. Kako ocjenjujete razvoj MMA scene u Bosni i Hercegovini u posljednjih nekoliko godina?

9. MMA sport u BiH je sve popularniji i samim tim i mi kao klub pokušavamo što više doprinijeti razvoju MMA sporta u gradu, kantonu i državi. U posljednjih dvije, tri godine koliko klub postoji odradili smo mnogo amaterskih MMA turnira u regionu. Osnovan je i MMA Savez BiH i reprezentacija, nastupali smo i na dva evropska prvenstva sa kojih smo donijeli historijske zlatne i srebrene medaljueza reprezentaciju BiH. Ispred kluba TCA održava se i BFC amaterski MMA turnir, koji će ove godine biti na rasporedu 7.juna u dvorani Mejdan u Tuzli.

10. Koje savjete biste dali mladim ljudima koji razmišljaju o započinjanju karijere u MMA ili drugim borilačkim sportovima?

10. Da ništa nije nemoguće i da mogu ostvariti sve sto zamisle uz trud i odricanje.

MMA kao sport u Bosni i Hercegovini tek dolazi na svoje pa tako imamo sve više kvalitetnih turnira, kako amaterskih tako i onih gdje nastupaju profesionalni mma borci s dugogodišnjim iskustvom. Za dalji razvoj ovog sporta, potrebno je i prepoznavanje na državnom nivou gdje bi se finansijska sredstva i podrška preusmjerili sa sportova koji već dugi niz godina ne donose nikakve rezultate a polažu pravo na ogroman novac. Osim toga, još važnije je da i ostali mediji borilačke sportove napokon prepoznaju kao najboljeg mogućeg ambasadora, jer izuzmemo li uspjehe Lane Pudar, najveće rezultate donose upravo momci i djevojke koji se bave borilačkim sportovima.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *